להפליג כמו ותיק...כבר היום, תרגום: ערן סלע

דף הבית >> מאמרים >> אסטרטגיה וטקטיקה >> להפליג כמו ותיק...כבר היום, תרגום: ערן סלע
איך להפליג כמו שייט ותיק... כבר היום...
 

    מאת: לות'ר קרפנטר  Luther Carpenter)), מאמן שייט אמריקאי שאימן ב-6 אולימפיאדות. 
    בין השאר אימן את פייג' ריילי, שייטת הלייזר שזכתה 3 פעמים  בתואר אלופת העולם.

 
לפני שנים, הייתי שייט צעיר, עם מוטיבציה גבוהה. היו לי זינוקים מצוינים, רול-
טקים מושלמים, מהירות סירה טובה, ותמיכה כלכלית. יכולתי לעשות הכול...
אבל אז התחלתי להתחרות ברמה העולמית... גיליתי שכשרון ורצון לנצח, אינם
מספיקים כדי לנצח תחרויות חשובות. תמיד היו אלה שייטים אחרים, מעט
מבוגרים יותר, וקצת יותר רציניים, שסיימו בקביעות בצמרת הצי. אז הבנתי
שהיתרון שלהם הוא לא כישרון או מזל. היה זה ניסיון.
כשהייתי מאמן בנבחרת ארה"ב באולימפיאדה (ברצלונה 1992), הנבחרת הייתה
שילוב כמעט מושלם של שייטים צעירים ומנוסים. חלק מהשייטים, שהתחרו בעבר
באולימפיאדה, ואף זכו במדליות, חלקו עם הצעירים המוכשרים את הידע
שלהם מתחרויות קודמות, והשילוב הזה הביא לתוצאה של 9 מדליות מתוך 10
דגמים!!
בסדר, אתה אומר... אני יודע שניסיון זה חשוב. אבל מה עוד (חוץ משיזוף,
שחיקת ציוד ושפשפות מהחליפה) מקבלים מאינספור השעות בים?
וגם אחרי שאדע מה כל כך חשוב בכל השעות האלה במים, איך אוכל ללא
הניסיון להפליג כמו הבוגרים? שאלתי את עצמי הרבה את השאלה הזאת,
בזמן שאימנתי השנה באחת מתחרויות הסבב העולמי, ואז, הכנתי רשימה של
הטכניקות, השיטות, וההרגלים של השייטים הוותיקים, כדי לעזור לשייטים
שלנו להפליג כמו הוותיקים...
 
1. לשייטים מנוסים יש סירה במצב מעולה, והם מקפידים על תחזוקה שלה. החרב מתאימה בדיוק לרוחב ארגז החרב, החבלים והמערכות הם מהסוג הטוב ביותר, והם בדיוק באורך המתאים. סימונים מדויקים נמצאים על כל אחת מהמערכות, כדי לוודא שכיוון המפרשים זהה בכל פעם. בית ההגה לא רועד, והמאריך הגה בדיוק באורך. שייטים מנוסים תמיד מנסים לשפר את הציוד והמערכות שלהם. הם לומדים מסירות של המתחרים שלהם, ומחקים רעיונות מדגמים אחרים.
2. שייטים מנוסים קוראים את התחזית. הם חושבים על "התמונה הגדולה" של היום-יומיים הקרובים, זה נותן להם תחושה, למה לצפות פחות או יותר, וגם עוזר להם להבדיל ולזהות בין שינויים מקומיים לבין שינויים במזג האוויר.
3. שייטים מנוסים אף פעם לא עוברים את הלייליין!
4. שייטים מנוסים, מעריכים את אורך קו הזינוק מול גודל הצי. האם יהיה מספיק מקום לכולם? כמה זמן אני יצליח לשמור על המקום? כשהם נותנים תשובות לשאלות האלה לפני הזינוק, קל להם יותר לדמיין את הדקות הראשונות של השיוט לאחר הזינוק. שייטים וותיקים גם מזהים את היתרון בקו הזינוק ואת הצד המועדף בקדמית. הם חושבים על האורך של הקדמית הראשונה, וכמה זמן יפליגו בכל מפנה.
5. שייטים מנוסים יודעים מתי ללכת על זינוקים קיצוניים ומתי לקחת צעד אחורה ולזנק בצורה שמרנית יותר. הם מזהים את הפסיכולוגיה של הצי. היה מאמן אחד בנבחרת, שהיה מבקש מהשייטים שלו לא לזנק קרוב לדגל בזינוק הראשון בתחרות. שייטים רבים מתרגשים בתחילת התחרות ולוקחים יותר סיכון, לכן זינוק באזור הדגל הוא מסוכן. מצד שני, הוא היה מעודד אותם ללכת על זינוקים כאלה אחרי דחייה ארוכה או כשנראה שרוב הצי רדום ולא מרוכז...
6. שייטים מנוסים "מנצחים את הצי" בעזרת ידע מקומי. בשיוט הראשון בתחרות, אם תנאי הים נראים רגילים, הם לא פוחדים להשתמש בידע מקומי שצברו באימונים ובתחרויות קודמות באתר. לדוגמה, בזינוק הראשון בתחרות, כשנראה שיש תנאים יציבים ורגילים, בהם צד שמאל מועדף, שייטים רבים יפליגו שמאלה אבל לא יגיעו לקצה כדי לא להסתכן בתחילת התחרות. שייטים וותיקים ישתמשו בידע שצברו ויפליגו עד לצד שמאל של המסלול.
7. שייטים מנוסים מנצלים את זמן ההפלגה אל איזור התחרות כדי להעריך את התנאים, לבחור את כיוון הסירה והמפרשים שיהיה המהיר ביותר. הם משווים את התנאים הנוכחיים עם התחזית. הם מכינים את עצמם לשינוי בכיוון ועוצמת הרוח, כך שהם יצליחו להחליף כיוונים וביגוד שייט בטבעיות וללא התלבטויות מיותרות.
8. שייטים מנוסים עוקבים אחרי השינויים בכיוון הרוח. הם מאמינים למה שהעיניים שלהם רואות. הם לא פוחדים להגיע לקצוות כדי להתקדם או אם הם רואים שם מכה או חילוף. הם הראשונים שיגיבו לשינוי גדול.
9. לשייטים מנוסים יש הקפות מושלמות של מצוף הקדמית. והם מיד מוציאים אל הפועל את התוכנית שלהם למלאה. הם לא פוחדים לשנות כיוון באופן קיצוני כדי להגיע לאוויר נקי. הם כבר זיהו את זווית הגלים והם הראשונים שיתחילו לתפוס גלים.
10. שייטים מנוסים כל הזמן מנסים להתקדם. הם לעולם לא שמחים מהמיקום שלהם. הם תמיד מוכנים לעקוף יריבים שיבצעו טעויות, אך הם לעולם לא ייכנסו לקרבות שעלולים לגרום להם להפסד של סירות.
11. הטכניקה של שייטים וותיקים היא חלקה וזורמת. הם רגישים ללחץ שיש על ההגה והם מגיבים בשינוי האיזון וכיוון המפרשים.
12. שייטים וותיקים מתרכזים קודם כל באיזון הסירה ורק אחר-כך מוסיפים תנועות גוף. הם מרגישים את הסירה. איזון הסירה הוא החשוב ביותר, תנועות הגוף מאזנות את הסירה עם הרבה יותר כוח. אם תנועות הגוף שלך חזקות, או שהם לא זורמות עם כיוון הסירה, תפחית אותם ונסה להרגיש יותר את הסירה.
13. שייטים מנוסים מרגישים כל הזמן את הלחץ על המיתר של כל מפרש. לחץ הוא הכול. מפרש שמכוון מצוין הוא זה שיש הכי הרבה לחץ על המיתר שלו (כל עוד שהוא לא חנוק. ע.ס).
14. לשייטים מנוסים יש הקפות מצוינות של מצוף המלאה. זאת הזדמנות טובה לעקוף הרבה מתחרים בקדמית השנייה. הם מתרכזים בהתחלה טובה לצד המועדף.
15. שייטים מנוסים מתרחקים מצפיפות. הם יודעים שלקבוצה של סירות יש פחות רוח מאשר לסירה בודדת. אם אתה מוצא את עצמך לבד, אל תמהר לחזור לקרבה של סירות אחרות.
16. לשייטים וותיקים תמיד תהיה סיבה טובה להסתובב. אם הם מפליגים מהר באוויר נקי, הם ממשיכים להפליג אם שום דבר לא משתנה. (חילוף רוח, קרבה ללייליין, מכת רוח).
17. שייטים מנוסים כמעט ולא מפליגים בהסתרי-רוח. כולם יודעים שהפלגה בהסתרי-רוח גורמת להפסד של מהירות. אתה לא צריך להוכיח את זה...
18. שייטים מנוסים מפליגים עם הראש מחוץ לסירה כמה שיותר. הם תמיד יודעים היכן הם ואיפה המצופים. הם כמעט לעולם לא עושים טעויות בניווט.
קח את הזמן להביט מסביב למשך כמה שניות, ואל תסתפק רק במבטים חטופים.
19. שייטים מנוסים שמים לב לשינויים בכיוון הרוח במהלך השיוט, וחושבים על ההשפעה של כיוון הרוח על הצלעות הבאות בשיוט.  לדוגמה:
חילוף רוח שמאלי גדול בסוף הקדמית השנייה, יגרום לצד הראשונה להיות חדה,  ולצלע המלאה להיות גבית במפנה ימני בלבד... הם מכינים את הסירה לשינויים האלה, ומרוויחים הרבה מיד בתחילת הצלע, בזמן שמתחרים אחרים עדיין מתלבטים מה לעשות...
20. בסיום כל שיוט, שייטים מנוסים שותים הרבה מים, אוכלים ומסתכלים על הרוח, חושבים על שינויים בכיוון הסירה, ונוסעים לקו הזינוק כדי שיוכלו להירגע לפני השיוט הבא.
21. שייטים וותיקים מבינים את החשיבות של הכושר הגופני ומשקל הגוף שלהם. הם מפליגים בדגמים שמתאימים למבנה הגוף שלהם, הם יודעים את הצרכים הפיזיים של הדגם שבו הם מתחרים, הם מודעים לחולשות שלהם מנסים כל הזמן להתחזק ולשפר את הכושר שלהם.
22. שייטים וותיקים מפליגים ומתאמנים בצורה יעילה ואיכותית יותר מהמתחרים שלהם. זאת עובדה פשוטה: יותר זמן במים עם מטרות ספציפיות = השתפרות.
 
 

תרגם: ערן סלע

 
לייבסיטי - בניית אתרים