אין מספיק זמן, מאת ערן סלע

דף הבית >> מאמרים >> זינוקים >> אין מספיק זמן, מאת ערן סלע
אין מספיק זמן....
 
 
למה נותנים 5 דקות לזינוק בשיוטים? ממילא עד לדקה האחרונה סתם מבזבזים את הזמן בנסיעה על הקו...לא?                        לא!!!!!!
 
הדקות האחרונות לפני הזינוק הם בדרך כלל הדקות החשובות ביותר בשיוט שיהיה... כן, החלק החשוב ביותר הוא לפני הזינוק. 
לאחר איסוף הנתונים ובדיקת הקו, אנחנו חייבים לקבל כמה החלטות אסטרטגיות וטקטיות: (בסדר הבא)
מה ירוויח בקדמית הראשונה? (אסטרטגיה)
מה עושים בקדמית הראשונה?   (טקטיקה)
איפה  מזנקים?  (אסטרטגיה)
 
את ההחלטה איפה מזנקים צריך להחליט לאחר ה- 4 דקות לפני הזינוק (עד אז מותר לשנות את הקו).
גם אם אנחנו לא בטוחים ב 100%, ברוב המקרים עדיף תשובות לא נכונות על-פני      אי-קבלת החלטה.
 
הדרך הפשוטה ביותר לקבל את ההחלטות היא להסתמך על החילופים שבדקנו ועל הבדיקות ים, כדי לדעת מה ירוויח בקדמית. ואז להחליט על רמת הסיכון שאנחנו לוקחים בקדמית (ככל שנהיה יותר בקצוות הצי הסיכוי להרוויח או להפסיד גדל)
ולבסוף להשוות את גודל היתרון לעומת הצד המועדף כדי לוודא שהזינוק שנבצע                           יביא אותנו לצד שבחרנו. ( לדוגמה: אם היתרון במצוף והאסטרטגיה היא שמאלה חייבים לזנק בקרבת המצוף.. אבל צפוי לנו זינוק קשה כי כנראה שגם היריבים ראו את זה)
 
הצעד הבא הוא להמשיך ולבדוק כל הזמן שכלום לא השתנה מאז שקבלנו את ההחלטה. וזה אחד ההבדלים הגדולים בין שייטים בינוניים לשייטים טובים!
-         מעקב אחרי כיוון הרוח
-         מעקב אחרי המכות רוח
-         מעקב אחרי מיקום הצי על הקו
-         שינוי היתרון עקב שינוי הרוח

כדי לראות שינויים, חייבים כבר מהחמש דקות לזינוק לעקוב אחרי המשתנים הללו. ומה- 3 דקות ועד לחצי דקה לערך, כל מה שקורה בסירה קשור למעקב הזה.
כל עוד לא ראינו שינוי אנחנו ממשיכים להתכונן לזינוק שתכננו. ואם ראינו שינוי כלשהו, צריך לחשוב מחדש אם מה שבחרנו לעשות, עדיין ירוויח בקדמית.
לאחר שהתחלנו את העמידה בקו, נוספים עוד דברים שאנחנו צריכים לעקוב אחריהם,
-         המרחק מהקו
-         מיקום הצי על הקו (צפיפות ומרחק מהקו)
-         זמן האצה

בסירות מדגם אופטימיסט, לייזר וגלשני רוח, שבהם השייט לבד, הוא צריך לבדוק במקביל את כל המשתנים האלו. כך שהוא עסוק מאוד.... ובסירות כמו 420 ,ו-470  שבהם יש שני אנשי צוות, חלוקת התפקידים יכולה להיות ההבדל בין ניצחון להפסד.
כל צוות צריך לקבוע חלוקת תפקידים ברורה וידועה לפי יכולות אישיות של כל אחד, וחשוב מאוד לצבור ניסיון בכל אחד מהתפקידים. כך שבכל אימון או תחרות, כל אחד מבצע את התפקיד שלו לפני הזינוק.
 
* בחצי דקה האחרונה לזינוק לא משנים כלום... מתרכזים רק בלזנק הכי טוב מהמקום שבו אנחנו נמצאים. עמידה טוב והאצה נכונה בדיוק בזמן תביא אותנו לצמרת השיוט מיד לאחר הזינוק.
 
זאת הדרך לנצח את השיוט עוד לפני שהוא התחיל......
 
 
 
 
 
 
ערן סלע
 
לייבסיטי - בניית אתרים