אסטרטגיה וטקטיקה, מאת ערן סלע

דף הבית >> מאמרים >> אסטרטגיה וטקטיקה >> אסטרטגיה וטקטיקה, מאת ערן סלע
תיאוריה- אסטרטגיה וטקטיקה:
 
אסטרטגיה וטקטיקה הם שני מושגים חשובים מאוד בספורט השייט ובתחומים נוספים. אבל כדי שנוכל להשתמש בביטויים אלו בצורה טובה, אנחנו צריכים תחילה להבין את משמעותם.
המשמעות  פשוטה ביותר של מושגים אלו:
אסטרטגיה היא- ה"מה?"       (מה לכבוש?  מה להשיג? מה לחפש?)
וטקטיקה היא- ה"איך?"        ( איך לכבוש? איך להשיג? איך לחפש?)
עכשיו, בכל פעם שאתה משתמש או שומע מושגים אלו, תבדוק לפי הפירוש הזה אם ההתייחסות  אל המושגים הללו נכון.
בשייט יש מספר מקרים שבהם צריך להשתמש במושגים אלו כדי לנתח את צורת השייט שכל סירה מפליגה לפיה.
אסטרטגיה:
-   בתחרות או בסדרת תחרויות (מבחנים) לכל סירה יש את האסטרטגיה שלה, את מה שהיא רוצה להשיג (להיכנס למבחנים, לנצח את המבחנים, לסיים את התחרות עם מדלייה...).
- בשיוט לכל סירה יש את האסטרטגיה שלה, בmatch-race לנצח את היריב, בשיוט קבוצות, להשיג שילוב מנצח בסוף השיוט, ובשיוט צי, לסיים עד מקום מסוים (בשלישייה, בעשירייה וכו'...) כדי לסיים את התחרות במקום האסטרטגי, כלומר, המקום שאותו היא רוצה להשיג.
-   ובזינוק או בכל צלע בשיוט, לכל סירה יש את האסטרטגיה שלה. כדי להגיע טוב בקדמית הראשונה לדוגמה, סירה צריכה לבחור אסטרטגית את הצד המרוויח בקדמית, כלומר את איזה צד היא צריכה לחפש או להשיג.
טקטיקה:
-   בתחרות או סדרת תחרויות סירה יכולה להחליט טקטית, שאם היא תסיים לדוגמה בשיוט עם 20 מתחרים את כל 9 הזינוקים במקום שלישי, היא תנצח את התחרות. וכך סירה זאת לא תיקח סיכונים מיותרים כדי לנסות לנצח כל שיוט, דבר שיכול לגרום לה לסיים חלק מהשיוטים במקום 6 לדוגמה.
-   בשיוט, סירה יכולה לפעמים לבחור טקטית בכמה דרכים כדי להשיג את האסטרטגיה שהיא הציבה לעצמה. לדוגמה בשיוט match-race סירה יכולה לבחור בטקטיקה של לנסות לתת ליריב עונשים כדי לנצח אותו, ויכולה לבחור גם לא להיכנס לקרבות אלא לנסות לעבור אותו על מהירות. או לדוגמה סירה שנמצאת במקום 4 ורוצה אסטרטגית לסיים את השיוט בשלישייה, יכולה לנסות להפליג הפוך מהיריבים בשלישייה ולקוות לעבור אותם, או שהיא יכולה להפליג לפי הים, בלי להתייחס אליהם, ולקוות שהם יעשו טעות כלשהי וכך לעבור אותם.
 -   בזינוק או בכל צלע בשיוט, סירה שבחרה אסטרטגית את צד ימין של הקדמית הראשונה, צריכה טקטית לזנק בצד ימין של הקו. או סירה שבחרה את צד שמאל של המלאה אסטרטגית, צריכה לעשות מהפך ישר על המצוף.
 
מקומות נוספים בהם יש חשיבות גדולה מאוד למושגים אסטרטגיה וטקטיקה הם בצבא, שבו חיי אדם תלויים בהצבת מטרות ובקבלת החלטות. בעולם העסקים שבו כסף רב תלוי בהחלטות בודדות. ובענפי ספורט נוספים, למשל בכדורגל ישנה חשיבות גדולה לאסטרטגיה והטקטיקה: אם אסטרטגית הוחלט לנצח את המשחק, צריך טקטית לבחור דרך (לשחק התקפי, לשחק הגנתי ו"לגנוב" שער אחד שינצח את המשחק) וגם לאחר-מכן, אם מחליטים אסטרטגית שרוצים להבקיע שער, מחליטים טקטית, איך להבקיע? (לנסות בעיטות מרחוק, הגבהות לרחבה מהצדדים, ואם הוחלט לשחק הגנתי, אז התקפות מתפרצות וכו'...)
 
כאשר מתייחסים למושגים אלו בצורה הנכונה, נוח יותר להציב מטרות, וגם לממש אותם טוב יותר. וגם, בסיכום לאחר מעשה, קל יותר לתחקר ולהבין את הדברים הטובים ואת הטעויות שביצענו, וכך, להשתפר מהר יותר.
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים